علیرضا وحید عکاس خوش ذوق و فعال تبریزی متولد ۱۳۵۹ خورشیدی است. سوژه‌هایش اغلب فرهنگ و دغدغه‌های اجتماعی است.  دوربین علیرضا وحید برای کشف جزییات لایه‌های اجتماعی و آداب و رسوم مردم کنجکاوانه به کوچه پس کوچه‌های قدیمی سرک میکشد تا در پس این تکاپوی کنجکاوانه بتواند قدری بیشتر در دل مردم نفوذ کند و لحظه‌های نابی از شخصی‌ترین لحظات آن ها را شکار کند.
حاصل تلاش ‌های این عکاس جوان قاب‌هایی است که صمیمانه مخاطب را به کشف جنبه های جدیدی از زندگی اجتماعی مردم دعوت می‌کند.

کارگاه عکاسی اجتماعی علیرضا وحید

شب گذشته در قالب تور‌های عکاسی نخستین جشنواره عکس خوانسار جمعی از عکاسان حاضر در هتل زاگرس خوانسار  در سالن اجتماعات این هتل جمع شدند تا مروری بر عکس‌های اجتماعی علیرضا وحید داشته باشند.
علیرضا وحید عکس‌های اجتماعی خود را در قالب دو ویدئو مجزا به نمایش گذاشت. ویدئو اول که مجموعه عکس او از یک کارواش شستشوی ماشین است را در زیر می‌توانید ببینید:

در ادامه نمایش عکس‌ها، مجموعه دیگری از عکس‌های این عکاس جوان به نمایش درآمد که حاصل کشف و شهود یک روزه او در یک حمام سنتی شهر تبریز است. ویدیو عکس‌های مجموعه حمام علیرضا وحید را در زیر می‌توانید ببیند:

بعد از اتمام نمایش عکس‌ها فرصت در اختیار حاضرین قرار گرفت تا سوالات و انتقادات احتمالی خود را مطرح کنند.
یکی از سوالات مطرح شده این بود که:

چطور به سوژه‌هایتان نزدیک می‌شوید و تا این حد از حریم خصوصی آنها برای عکاسی استفاده میکنید؟

علیرضا وحید در پاسخ به این سوال این گونه جواب داد که:

اصولا جامعه تبریز جامعه‌ای بسیار برون گرا و صمیمی است و از این رو من در تبریز با مشکلات بسیار کمتری نسبت به شهر‌های دیگر درگیر بودم.

اما به طور کلی برای نزدیک شدن به سوژه‌های اجتماعی عکاس باید با صبوری در کنار سوژه ها قرار بگیرد و با ایجاد حس همراهی و صمیمیت فضایی ایجاد کند که سوژه لایه‌های رویی شخصیت خود را کنار زده و اجازه دهد تا شما به درونمایه بکر او دست پیدا کنید

در ادامه بحث آزاد بین حضار جریان یافت و حاضرین در جلسه به تبادل نظر و تعامل با یکدیگر پرداختند.

تصاویری از این جلسه را برای شما قرار داده‌ایم: