عکاسانی از دیار خیام و عطار

بالاخره نوبت به عکاسان خوش ذوق نیشابوری رسید و در تاریخ ۲۶ فروردین ۱۳۹۶ این تیم نوزده نفره به سرپرستی آقای محسن فرجامی پور وارد شهر زیبای خوانسار شدند. پس از ورد آنها به شهر و استقرارشان در محل اسکان و برگزاری جشنواره عکس خوانسار، بر آن شدیم تا از نزدیک ارتباط خوب و موثری با عزیزان برقرار کنیم و علاوه بر در میان گذاشتن اطلاعات مربوط به شهر خوانسار و برنامه دقیق تور عکاسی از هدف آنها برای شرکت در جشنواره بپرسیم.
عکاسان نیشابوری که مسافت زیادی را طی کرده بودند تا به شهر زیبای خوانسار برسند ، ساعت ۹ شب ۲۶ فروردین وارد هتل زاگرس خوانسار شدند . پس سرو شام در رستوران هتل و کمی استراحت به دلیل وقت کم تیم اجرایی تور عکاسی به سرپرستی خانم رضایی جلسه‌ایی برای شناخت بیشتر شهر خوانسار، معرفی جشنواره، اهداف جشنواره عکس خوانسار، معرفی شبکه های اجتماعی و توضیحاتی پیرامون برنامه دو روزه ویژه برای گشت و گذار در محله ها و روستاهای زیبای خوانسار برگزار شد .

طی این جلسه برنامه ریزی دقیق برای بازدید عکاسان نیشابور از روستاهای اطراف خوانسار ، مزرعه پرورش زنبور عسل و مکان‌های تاریخی و دیدنی دیگر در این شهر زیبا انجام شد. عکاسان نیشابوری که از دیدن شهر و هوای لطیف بهاری شگفت زده شد بودند مشتاق دیدن و ثبت تصاویر از شهر خوانسار و روستاها بودند.این تیم نوزده نفره به سرپرستی عکاس ماهر و خوش ذوق آقای فرجامی خود را برای یه روز عالی و پر انرژی آماده می‌کرد.

بازدید از روستای زیبای ویست

در حالی که گروه نوزده نفره عکاسان نیشابوری خورد را برای رفتن به روستای ویست آماده می‌کرد، بارش باران طراوت خاصی به شهر خوانسار بخشیده بود. روستای ویست که در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر خوانسار قرار دارد، دارای کارگاه های سبد بافی ویژه، کارگاه های فرش‌بافی و خانه های سنتی و قدیمی با معماری خشت و گل است.

گروه در ساعت۹/۳۰ صبح محل هتل را به سمت روستا ترک کرد. به دلیل بارش باران و رعایت مسائل ایمنی ورود به روستا با کمی تاخیر نسبت به برنامه‌ریزی انجام شده صورت پذیرفت. گروه پس از رسیدن به روستا در ابتدا به کارگاه سبد بافی رفته و از بانوان زحمت کش در این حوزه و فعالیت عزیزان تصاویر زیبایی را ثبت کردند.

وجود خانه های زیبا با معماری قدیمی که بعضا قدمت بعضی از آنها به بیش از صد سال می‌رسد و همچنین ساختار منحصربفرد بناهای خشتی و گلی با در و پنجره‌های زیبا ، فضای دلنشین و خوبی را برای عکاسان رقم زده بود . عکاسان نیشابوری از هر فرصتی برای ثبت بهترین عکس ها استفاده کردند. همین امر باعث شد تا عکاسان نیشابوری به گروه های چند نفره تقسیم شوند و برای گرفتن عکس‌های زیبا و خاص به نقاط مختلف روستا بروند.

وجود کارگاه‌های سبدبافی به اندازه ایی برای عکاسان جذاب بود که وقت زیادی را برای گرفتن تصاویر ناب از این هنر زیبا صرف کردند و تصاویر زیبایی از دریچه دوربین های خود به یادگار گذاشتند.

شکار کوه های زیبای خوانسار پس از  ترک روستای ویست توسط عکاسان نیشابوری باعث شد تا آنها مدت زمانی را برای ثبت تصاویری از آن مکان زیبا و شگفت انگیز صرف کنند. با قطع شدن باران و کنار رفتن ابرها منظره شگفت انگیزی در جاده بین خوانسار و روستای ویست پدیدار شد که عکاسان با شور و اشتیاق فراوان اقدام به ثبت تصاویر با دوربین‌هایشان کردند.

شکار کندوهای عسل در باغ‌های زیبای خوانسار

مقصد بعدی عکاسان نیشابور  بازدید از کوچه باغ‌های خوانسار بود. کوچه باغ‌هایی که در بین باغ‌های پر از درخت میوه پنهان شده اند. پس از رسیدن اتوبوس به مکان مورد نظر، چشم اعضای گروه به منظره‌ایی شگفت انگیز افتاد….! بله ! کندوهای زنبور عسل ، که در این فصل در خوانسار عسلی شیرین و مرغوب تولید می‌کنند. عکاسان نیشابوری فرصت را از دست نداده و خود را برای گرفتن عکس‌هایی زیبا به مکان مورد نظر رساندند. خوانسار به واسطه داشتن باغستان‌های فراوان در فصل بهار شاهد شکوفه‌های زیادی بر روی درختان میوه است. این شکوفه‌های بهاری محلی برای جولان زنبورهای عسل و گرفتن شهد و در نهایت تولید عسلی مرغوب و طبیعی است که دارای خواص زیاد و منحصربفردی می‌باشد.

بازدید عکاسان نیشابوری از کبوترخانه‌های قودجان

صبح روز بعد گروه عکاسان نیشابور با شور و اشتیاق فراوان خود را برای تماشای یکی از زیباترین روستاهای خوانسار آماده کردند. از آنجا که گروه صحبت‌های تور لیدر پیرامون معماری خاص کبوترخانه‌ها را شنیده بودند، بیش از بیش برای دیدن روستای قودجان لحظه شماری می‌کردند . پس از طی مسیر و رسیدن به روستا، عکاسان مشغول شدند و دوربین‌های خود را برای ثبت تصاویر آماده کردند. کبوترخانه‌های قودجان به واسطه داشتن معماری مکعب مستطیل بر خلاف کبوترخانه‌های دیگر در ایران که به شکل استوانه هستند از جذابیت فوق العاده‌ای برای عکاسی برخوردارند. طبیعت زیبای روستا همراه با رودسار زیبا و کوه‌های پوشیده از برف زمستان باعث شد عکاسان برای شکار تصاویر ، هر یک در موضعی قرار بگیرند و بر اساس دید خود و سوژه‌های انتخابی، عکاسی کنند.