روئین رزمگیر سرپرست گروه عکاسان مشهد از مدت‌ها پیش درخواست برگزاری تور عکاسی را برای دبیرخانه نخستین جشنواره عکس خوانسار ارسال کرده بود و مسئولین جشنواره طبق هماهنگی‌های انجام شده از ظهر دوشنبه ۲۸ فروردین چشم به راه گروه نوزده نفره عکاسان مشهدی بودند.

حدود ساعت ۸ شب بود که اتوبوس گروه عکاسان اهل مشهد به هتل زاگرس خوانسار رسید. البته این گروه نوزده نفره بخش بزرگی از مسیر را با قطار از مشهد تا اصفهان طی کرده بودند و فقط مسیر دو ساعته اصفهان – خوانسار را در اتوبوس گذرانده بودند.

بعد از طی مسافت طولانی از مشهد به اصفهان و بعد از آن از اصفهان به خوانسار گروه کاری به جز سرو شام و استراحت نمی‌توانست بکند.

کارگاه‌ های سبدبافی وِیست

بازدید عکاسان مشهدی از کارگاه سبدبافی ویست

بازدید عکاسان مشهدی از کارگاه سبدبافی ویست

صبح روز سه‌شنبه ۲۹ فروردین گروه به سمت روستای ویست در بیست کیلومتری شمال غرب خوانسار حرکت کرد. این روستا به واسطه داشتن کارگاه‌های سبدبافی از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر کارگاه‌های سبدبافی،ویست روستایی است که اتفاق ویژه‌ای در حوزه فرش دستباف ایران رقم زده است! قالیبافان هنرمند اهل ویست سال‌هاست بدون ادعا دست‌بافته‌هایی بدون نقشه! می‌آفرینند. فرش‌هایی که هیچ طرح و نقشه مشخصی قبل از آفرینش نداشتند و فقط ذهن هنرمند فرش باف است که از رمز و راز نقش و نگار آن خبر دارد. به این گونه هنر بافندگی به اصطلاح «ذهنی‌بافی» گفته می‌شود.

در بازدید از کارگاه‌های سبدبافی ویست خانم شورانگیز کشفی از عکاسان گروه مشهدی متوجه شباهت‌های سبدبافی‌های ویست و کارگاه‌های سبدبافی تربت جام شد. به گفته ایشان در تربت جام نیز کارگاه‌های سبدبافی مشغول کارند که از جنبه‌هایی بسیار به آنچه در ویست شاهد آن هستیم، شبیه هستند. با این تفاوت که در تربت جام از جوب ارغوان به عنوان ماده اولیه سبد استفاده می‌شود.

آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم…

بعد از بازگشت از روستای ویست و بازدید از کارگاه‌های سبدبافی گروه مدتی را به سرو ناهار و استراحت پرداخت.

شاید برای پیدا کردن یک محیط زیبا و دل‌انگیز باید کیلومتر‌ها طی مسیر کرد. شاید تحمل سختی‌ها لازمه به دست آوردن زیبایی‌ها باشد اما گروه نوزده نفره عکاسان مشهدی متوجه شدند وقتی در هتل زاگرس خوانسار اقامت دارند لازم نیست تا راه زیادی را برای رسیدن به کوچه باغ‌های اصیل ایرانی به همراه جوی‌های زلال و روان طی کنند.

گروه چند قدمی از هتل زاگرس دور نشده بود که اولین کوچه فرعی نظرش را جلب کرد. کوچه باغ‌های پشت پارک سرچشمه پر است از خانه‌هایی با معماری اصیل ایرانی و شرایطی برگرفته از دامنه کوهستانی زاگرس.

بعد از طی کوچه باغ‌های جنوبی خوانسار گروه به خانه‌ایی می‌رسد که با همه تشابهاتی که با خانه‌های دیگر این منطقه دارد از دور پیداست که حرف‌های زیادی در درون خود نگه داشته است…

خانه حبیبی خوانسار

خانه حبیبی بنایی است که در حال حاضر به حسینییه‌ایی برای برگزاری مراسم عزاداری امام سوم شیعیان تبدیل شده است. اما این خانه از لحاظ معماری، تاریخی و جامعه‌شناسی ارزش ویژه‌ایی دارد.قدمت این بنا به اواخر دوره قاجاری بر‌ می‌گردد و خوشبختانه در سال‌های اخیر به ثبت ملی میراث فرهنگی ایران رسیده است.

گروه عکاسان اهل مشهد از شبستان ها، حیاط و سرداب‌های این خانه تاریخی عکاسی کردند. این گروه این شانس را داشتند که با حضور آقای مهدی حبیبی از نوادگان مالک اصلی این خانه تاریخی بهره‌مند شوند. حضور متولی بنا باعث شد درهای جدیدی به روی دوربین‌های جوانان مشهدی باز شود.

باز شدن در مطبخ‌خانه این خانه تاریخی اتفاقی است که برای کمتر کسی روی می‌دهد اما عکاسان مشهدی این شانس را داشتند که به این مطبخ خانه راه پیدا کنند. مطبخ‌خانه ایی که در زیرزمین خانه حبیبی واقع شده و کمتر کسی از جزییات آن خبر دارد.

بازدید عکاسان مشهد از روستاهای قودجان و تیدجان

گروه عکاسان مشهدی صبح روز چهارشنبه سی‌ام فروردین هتل زاگرس خوانسار  را به سمت روستاهای قودجان و تیدجان ترک کردند. روستاهایی با خانه های زیبا و مناظر شگفت انگیز. گروه برای دیدن کبوترخانه‌های قودجان لحظه شماری می‌کرد.

ابتدا اتوبوس در روستای تیدجان توقف کرد تا عکاسان خوش ذوق مشهدی در روستا به عکاسی بپردازند. پس از ورود به روستا عکاسان مشهدی به گروه‌های دو و سه نفره تقسیم شدند و برای ثبت تصاویر زیبا به گوشه کنار روستا رفتند. مقصد آنها در ابتدا کبوترخانه‌های قودجان بود که دارای شکل هندسی مکعبی با معماری خشت و گل است. عکاسان در اطراف کبوترخانه‌ها مشغول به عکاسی شدند و تصاویر زیبایی از انها با جلوه های شگفت انگیزی از طبیعت و معماری ثبت کردند.

ترکیب نور خورشید با ابرهای زیبا و مناظر سرسبز با رود و جویبارهای متعدد، زیبایی وصف ناپذیری را برای عکاسان رقم زده بود.عکاسان مشهدی پس از گرفتن تصاویر زیبا از محوطه روستا و کبوترخانه‌ها سوار اتوبوس شدند تا قودجان را به سمت روستای زیبای تیدجان ترک کنند.

روستای تیدجان در فاصله بسیار نزدیکی از روستای قودجان قرار دارد. اعضای گروه لنزها و تجهیزات خود را اماده می‌کردند تا تصاویری زیبا و خوب از روستای تیدجان همانند روستای قودجان رقم بزنند.تعداد زیادی از عکاسان خود را برای عکاسی از بافت قدیمی روستای تیدجان با کوچه باغ‌های زیبا و خانه‌های خشتی‌اش اماده می‌کردند. پس از رسیدن اتوبوس به روستا ، عکاسان مانند روستای قودجان به گروه‌های چند نفره تقسیم شدند تا تصاویر خوبی از محیط روستا ثبت کنند.

در ابتدا گروهی از عکاسان برای ثبت مناظر طبیعی روستای تیدجان به حاشیه روستا رفتند تا به واسطه وجود نور مناسب، تصاویری خوب از طبیعت روستا ثبت کنند. سپس گروهی دیگر از عکاسان راه خود را برای گرفتن تصاویری ناب از خانه‌ها و کوچه باغ‌های روستا از دیگر دوستانشان جدا کردند. وجود درختان میوه متعدد در روستای تیدجان باعث شده بود تا منظره‌ای بی نظیر از شکوفه های بهاری، فضای روستا و کوچه باغ‌های تیدجان را تبدیل به بهشتی زیبا کند.

عکاسان مشهدی از هر فرصتی برای ثبت تصاویر زیبا استفاده می‌کردند. تعداد زیادی از عکاسان وقت زیادی را برای گرفتن تصاویر زیبا از مردم و بافت سنتی روستا صرف کردند که حاصل آن عکس‌های بسیار زیبایی شد که توجه تعدادی دیگر از عکاسان گروه را به خود جلب کرد. عکاسان مشهدی علاوه بر عکسبرداری از روستای تیدجان و طبیعت زیبای آن فیلم‌هایی نیز از طبیعت بکر و زیبای روستا گرفتند که در نوبه خودش بسیار جالب و دیدنی بود.

عکاسان پس از گذراندن یکی دو ساعت عکاسی و فیلم‌برداری در روستا، یکجا جمع شدند و تصاویر زیبایی که هر یک از آنها گرفته بودند را با یکدیگر به اشتراک گذاشتند. پس از کمی استراحت و گرفتن تصاویر سلفی از خود و هم گروهی‌هایشان، روستای تیدجان را به سمت شهر خوانسار و مکان اقامت یعنی هتل زاگرس خوانسار ترک کردند تا با خاطره ای خوش از دو روستای تیدجان و قودجان به آغوش شهر خوانسار برگردند.