جلسه داوری نخستین جشنوارع عکس خوانسار با حضور افشین بختیار امیر علی جوادیان علیرضا کرمی صارمی کاووس صادقلو و مهدی طاهری

صبح روز شنبه هفدهم تیرماه نود و شش، طبق قرار قبلی که اعضا دبیرخانه نخستین جشنواره عکس خوانسار با داوران گذاشته بودند، همه اعضا هیئت داوری و تعدادی از اعضای دبیرخانه به همراه جمال صانعی دبیر جشنواره در دفتر سامانه رزرو هتل سفرهای طلایی دور هم جمع شدند تا جلسه داوری برگزار و آثار برگزیده و منتخب مشخص شوند.

آماده سازی عکس ها برای داوری

مهلت ارسال اثر در روز یکشنبه ۲۵ خرداد به اتمام رسیده بود و تیم پشتیبان جشنواره چند روزی را درگیر مرتب سازی حدود ۲۷۰۰ اثر رسیده و تطبیق آنها با شرایط فراخوان بودند. این فرآیند که با دقت زیادی پیگیری می‌شد، در نهایت روز یکشنبه یازدهم تیرماه، آثار بدون مشخص بودن نام شرکت‌کننده به تفکیک بخش‌های جامعه و طبیعت به دست داوران رسیدند.

هیئت داوران و برنامه ریزی جشنواره عکس خوانسار

هیئت داوری نخستین جشنواره عکس خوانسار متشکل از استاد افشین بختیار، امیرعلی جوادیان، علیرضا کریمی صارمی، کاووس صادقلو و مهدی طاهری حدود یک هفته فرصت داشتند تا آثار را بررسی و گزینه‌های احتمالی خود را از بین آثار انتخاب کنند.

طبق فراخوان جشنواره، حداکثر صد اثر از بین آثار رسیده می‌توانست به عنوان آثار منتخب در کتاب و نمایشگاه نخستین جشنواره عکس خوانسار به نمایش دربیاید. هر یک از اعضای تیم داوری، آثار منتخب خود را در اختیار نماینده دبیرخانه قرار دادند تا برای بررسی آماده شود.

شروع جلسه داوری و اظهار نظر داوران پیرامون جشنواره

گفتگوی داوران در شروع جلسه نکات مهمی را برای برگزارکنندگان، حامیان مالی و اعضا دبیرخانه به همراه داشت. رسیدن حدود ۲۷۰۰ اثر برای اولین دوره یک جشنواره عکس محلی، در شهری که حدود بیست‌هزار نفر جمعیت دارد، نشان از توانمندی خوانسار و البته تاثیر میزبانی هتل زاگرس در نمایش جذابیت‌های این شهر بود.

داوران معتقد بودند اگرچه زوایای جدیدی از خوانسار را در بین عکس‌ها می‌توان یافت اما سوژه‌ها و جفرافیای بخشی از آثار دچار تکرار است! همین موضوع کار داوری را دشوارتر کرده است. همه اعضا تیم پنج نفره داوری به اتفاق نظر رسیدند که عکس‌هایی که دارای سوژه و جفرافیای مشترک هستند را باهم به رقابت بگذارند تا تعداد آثار منتخب با سوژهٔ تکراری را کنترل کنند.

این تصمیم تیم داوری موجب شد تا تعداد نهایی آثار منتخب برای چاپ در کتاب نخستین جشنواره عکس خوانسار به ۹۰ اثر تقلیل پیدا کند.

فرآیند داوری و انتخاب آثار منتخب

بخشی از آثار منتخب تیم داوری با هم مشترک و بخشی متفاوت بودند. نماینده دبیرخانه در طول گفتگوهای اولیه داوران همه آثار منتخب داوران را در کنار هم قرار داد تا فصل اشتراک انتخاب‌ها با هم ادغام و انتخاب‌های متفاوت در کنار آنها قرار بگیرند.

هر یک از آثار در حضور تیم داوری به نمایش در می‌آمد و هر داور نظرش را در دفاع یا رد اثر بیان می‌کرد. در نهایت مجموع ۹۰ اثر از بین همه آثار واجد شرایط داوری، انتخاب شد که سهم بخش طبیعت ۳۵ اثر، و سهم بخش جامعه ۵۵ اثر بود.

داوران و نمایندگان دبیرخانه به همراه تیم میزبانی که زحمت آن به گردن مجموعه رزرواسیون سفرهای طلایی بود بعد از حدود ۶ ساعت نفس‌گیر، فرصتی برای استراحت و ناهار پیدا کردند تا بعد از آن دوباره برای انتخاب آثار برگزیده از بین ۹۰ اثر منتخب دور هم جمع بشوند.

انتخاب آثار برگزیده و برنامه‌ریزی برای اختتامیه

قسمت دوم داوری هم برای داوران و هم برای تیم برگزار کننده پیچیدگی و حساسیت بیشتری داشت. داوران از نگاه زیبایی شناسانه و هنرمندانه خود با عینک ریزبینی و حساسیت به میدان آمده بودند و تیم برگزارکننده و اعضای دبیرخانه هم بانک اطلاعاتی خود را بررسی می‌کردند تا در فرآیند تقدیر از برگزیدگان به مشکلی برنخورند.

در نهایت طبق عهدی که دبیرخانه از روز اول در فراخوان خود با هنرمندان مخاطب جشنواره عکس خوانسار بسته بود، در بخش‌های جامعه و طبیعت ۳ اثر به عنوان برگزیده و ۲ اثر شایسته تقدیر انتخاب شدند. که مجموعا شامل ده اثر هنرمندانه از طبیعت و جامعه خوانسار است.

اعلام نهایی اسامی منتخبین و برگزیدگان، به همراه آثارشان، به مراسم اختتامیه در هتل زاگرس موکول شد. این مراسم که در اوایل مرداد ماه برگزار خواهد شد، شامل آیین گشایش نمایشگاه آثار منتخب و رونمایی از کتاب نخستین جشنواره عکس خوانسار خواهد بود.

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] از آنکه خبر جلسه داوری نخستین جشنواره عکس خوانسار را به شکل مفصلی خدمتتان اعلام کردیم حالا نوبت به گزارش […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *