سازمان فرهنگی‌ هنری شهرداری تبریز در راستای استقبال از چشم انداز تبریز ۲۰۱۸، معرفی توانایی های فرهنگی و اجتماعی شهر و در تداوم فعالیت‌های فرهنگی و هنری شهر تبریز جشنواره‌ ملی عکس فیروزه را برگزار می‌کند. این جشنواره ملی، هر ساله بر اساس شاکله ی کلی ساختار خود به‌صورت حضوری و در یکی از فصل‌های سال برگزار می‌شود.

با توجه به انتخاب شهر زیبا تبریز به عنوان پایتخت گردشگری شهرهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ میلادی و در راستای انتقال مفاهیم درست و ارزشمند از فرهنگ و جایگاه شهر تبریز در عرصه گردشگری، جمعی از عکاسان فعال و خوش ذوق تبریز با همکاری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز اقدام به برگزاری جشنواره ملی فیروزه کرده‌اند.

ثبت تصاویر زیبا توسط عکاسان از سراسر ایران و جهان در این رویداد مهم ملی می‌توانست یکی از بهترین راه‌ها برای نشان دادن شهر تبریز در عرصه جهانی باشد. وجود برنامه‌ریزی‌های دقیق توسط عکاسان تبریزی و تنظیم برنامه منسجم و منظم در طی برگزاری جشنواره و همچنین اجرای جشنواره ملی فیروز در بالاترین کیفیت و بر اساس استاندارد‌های روز در جشنواره های بین المللی در کشورهای صاحب سبک از نکات بارز این جشنواره به حساب می‌آید.

هم اکنون این جشنواره در هفت دوره برگزار شده است که آخرین آن مربوط به هفتمین جشنواره ملی عکس فیروزه در بهمن ۱۳۹۵  است. از ویژگیهای بارز این جشنواره برگزاری نمایشگاه از عکس های منتخب عکاسان، چاپ کتاب با عنوان جشنواره فیروزه و ثبت عکس های برگزیده در تیراژ بالا به صورت کتاب های استاندارد ، اهدای تندیس ویژه جشنواره و هدایای ارزشمند می‌باشد.

موضوعات جشنواره ملی عکس فیروزه تبریز

بخش الف: چهره‌ی شهر (عکاسی مستند [رنگی و سیاه و سفید] از همه‌ی موارد مرتبط با شهر تبریز از قبیل توریسم، شهر و شهروند، زندگی شهری، محیط زیست، ترافیک، ورزش همگانی، نمودهای شهر سالم و مدیریت شهری و موارد منحصربه‌فرد در رابطه با شهر تبریز، اعم از پوشش، فرهنگ، اغذیه و شیوه‌های زندگیِ اقلیمی و اختصاصی شهر تبریز)
بخش ب: فرش تبریز (عکاسی مستند و صرفاً رنگی از همه‌ی موارد مرتبط با فرش تبریز – از فرآیند تولید تا فروش)
بخش ویژه: پروژه های عمرانی شهرداری، زیبایی‌ها، جاذبه های گردشگری و معماری شهر در چشم انداز تبریز ۲۰۱۸ (عکاسی مستند و صرفاً رنگی از پروژه های عمرانی شهرداری، پل ها، برج ها، نمادها و جاذبه‌های گردشگری، مجتمع های فرهنگی و تفریحی مدرن، اماکن مذهبی، تاریخی، مترو، نماهای داخلی و بیرونی مساجد، تکایا، زیارتگاه‌ها، خانه‌های قدیمی، بناهای تاریخی، معاصر و مدرن، اقدامات و دست‌آوردهای اخیر شهرداری، مفاخر تبریز و آذربایجان، تفرجگاه عون بن علی)
بخش تلفن همراه: عکاسی [رنگی و سیاه و سفید] از همه‌ی موارد مرتبط با چهره ی شهر تبریز

قوانین مهم در برگزاری جشنواره ملی فیروزه تبریز

_در هرکدام از بخش‌های جشنواره ملی فیروزه، هرگونه تغییر و دستکاری که بر جنبه‌های استنادی عکس خدشه وارد کند، پذیرفته نیست. امکان تغییرات فقط در حد اصلاح رنگ، نور و برش عکس می باشد. در بخش های «ویژه» و «ب» فقط عکس های رنگی پذیرفته می شوند و در بخش های: «الف» و «تلفن همراه» هر دو شیوه ی رنگی و سیاه و سفید قابل قبول است.
_ شرکت تمامی عکاسان کشور در این جشنواره آزاد است.
_ عکاسان شرکت‌کننده به مدت پنج روز مهمان سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تبریز خواهند بود.
_ ثبت‌نام اولیه‌ی اینترنتی برای تمامی شرکت‌کنندگان بومی و غیربومی الزامی بوده و جدول زمانی مشخص‌شده به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

– جشنواره ملی فیروزه از اسکان عکاسان بومی و شرکت‌کنندگان آزاد (غیرمدعو) معذور است.
– تمام شرکت‌کنندگان مدعو، بومی و آزاد (غیرمدعو) از شرایط رقابتی یکسان برخوردار خواهند بود.
– عکس‌های هر چهار بخش در فولدر جداگانه، بر رویDVD، الزاماً با دو فرمت JPEG و RAW ضبط و به دبیرخانه تحویل داده خواهند شد. ارائه ی فایل ویرایش نشده و خام عکس در بخش تلفن همراه الزامی است.
– عکس‌های ترکیبی و دستکاری‌شده، با تشخیص نرم‌افزارهای هوشمند، به‌صورت خودکار از مرحله‌ی داوری حذف خواهند شد (تغییرات فقط در محدوده‌ی اصلاح رنگ و نور و برش عکس قابل قبول است).
– حداکثر تعداد بیست و هشت قطعه عکس (در هر بخش فقط هفت تک‌عکس) توسط عکاس انتخاب و برای شرکت در مرحله‌ی داوری به دبیرخانه تحویل داده خواهند شد.
– چنانچه فرمت JPEG و RAW یک عکس یا فرمت ویرایش نشده ی عکس های تلفن همراه هم‌خوانی نداشته باشند از مرحله‌ی داوری حذف خواهد شد.
– به هر عکس راه‌یافته (به غیر از عکس‌های حائز رتبه و بخش تلفن همراه) مبلغ یک میلیون ریال حق‌التألیف پرداخت خواهد شد.
– تصمیم‌گیری در رابطه با موارد پیش‌بینی‌نشده بر عهده‌ی دبیرخانه می‌باشد.

جوایز جشنواره

– نفر اول: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال
– نفر دوم: لوح افتخار و مبلغ پانزده میلیون ریال
– نفر سوم: لوح افتخار و مبلغ ده میلیون ریال
– تقدیر نفر اول: لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال
– تقدیر نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال
جوایز بخش تلفن همراه:
– نفر اول: تندیس جشنواره، لوح افتخار و مبلغ بیست میلیون ریال
– نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ پانزده میلیون ریال
– نفر سوم: لوح تقدیر و مبلغ پنج میلیون ریال
– تقدیر نفر اول: لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال
– تقدیر نفر دوم: لوح تقدیر و مبلغ سه میلیون ریال

توضیحات

– شرکت‌کنندگان بومی و شرکت‌کنندگان آزاد (غیرمدعو) از پرداخت حق شرکت معاف هستند.
– کتاب جشنواره ملی فیروزه تبریز، در صورت چاپ، به صاحبان آثار راه‌یافته اهداء خواهد شد.
– برگزارکننده حق استفاده از عکس‌های پذیرفته‌شده را در رسانه‌های چاپی، مجازی و سایر موارد فرهنگی، با ذکر نام عکاس، برای خود محفوظ می‌دارد و چنانچه درآمدی از این راه حاصل شود، حق‌التألیف صاحب اثر پرداخت خواهد شد.
– بدیهی است که هیچ یک از عوامل مرتبط با سازمان فرهنگی‌هنری شهرداری تبریز و دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره ملی فیروزه تبریز مجاز به شرکت در جشنواره نیستند.
– دبیرخانه از پذیرش و اسکان افراد غیرمرتبط با جشنواره معذور خواهد بود.