کارگاه عکس با موضوع نرم‌افزار لایت‌روم و طبقه بندی اطلاعات

آقای محسن فرجامی در شب ۲۷ فروردین با برگزاری کارگاه عکس در محل سالن اجتماعات هتل زاگرس خوانسار اقدام به توضیحاتی پیرامون نرم‌افزار لایت روم و طبقه بندی اطلاعات در این نرم افزار کرد.

نحوه ذخیره و مدیریت فایل
یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین تفاوت‌های لایت روم و فتوشاپ در این است که لایت روم نه‌تنها عکس‌ها را ویرایش می‌کند، بلکه قابلیت انتقال و ذخیره در جاهای مختلف کامپیوتر را دارد. شیوه کار لایت روم اینگونه است که ،‌فایل دیگری هم با نام «کاتالوگ» که در آن فایل اولیه بعلاوه دستور‌العملی که اصلاحات و تاثیرات اعمال کرده شما در آن وجود دارد، در کنار فایل ویرایش شده شما ذخیره می‌شود. نحوه کار اینگونه است که در کنار فایل اصلی ویرایش نشده، فایل اطلاعاتی کوچکی قرار می‌گیرد که در آن کلیه اعمالی که بر روی عکس انجام داده می‌شود ذخیره شده و به راحتی قابل اعمال دوباره می‌شود. به این شیوه ویرایش، ویرایش غیردائم می‌گویند که تفاوت شدیدی با شیوه فتوشاپ دارد.

در واقع لایت‌روم پس از ویرایش عکس، فایل ویرایش شده را در نقطه دیگری ذخیره می‌کند و فایل اولیه را به صورت دست‌نخورده حفظ کرده و فایل کوچکی به نام کاتالوگ ایجاد می‌کند که در آن اطلاعات ویرایشی عکس ذخیره می‌شود. نکته قابل توجه درباره این فایل کاتالوگ این است که این فایل تمام اطلاعات ویرایشی همه عکس‌هایی که در آن فولدر قرار دارند را در خود ذخیره می‌کند. در واقع شما در یک فولدر عکس، با هر تعداد فایل عکس، تنها یک فایل کاتالوگ خواهید داشت که نهایتاً حجم آن به کمتر از ۲۰۰ مگابایت خواهد رسید.

آقای فرجامی با توضیحات خود پیرامون استفاده بهینه و درست از نرم افزار و همچنین معرفی ابزار های کاربردی، سعی در معرفی هرچه بهتر نرم افزار لایت روم دارد . این نرم افزار که بسیار کاربردی و مورد استفاده جامعه عکاسان است قابلیت های ویژه‌ای برای دسته بندی اطلاعات و ایجاد گالری تصاویر دارد.

گزارشی تصویری از کارگاه عکس را برای شما عزیزان قرار داده‌ایم