داور نخستین جشنواره عکس خوانسار گفت: پتانسیل های موجود در خوانسار نیازمند معرفی است که زبان هنر و عکاسی بهترین شیوه برای آن است.
به گزارش خبرنگار تخصصی نخستین جشنواره عکس خوانسار ، امیرعلی جوادیان از دیگر داوران این جشنواره است که در ۳۰سال عمر عکاسی خود توانسته جوایز متعددی در حوزه عکاسی به خود اختصاص دهد.
دریافت ده تندیس از کشورهای مختلف و انتشار ۱۵ جلد در حوزه عکاسی و هم چنین کسب مقام نخست کتاب سال در سال ۹۳ با عنوان قاب های ماندگار از جمله موفقیت های این فرد در بحث عکاسی است.
عکاسی در ژانر عکاسی جنگ و مستند اجتماعی علاقه مندی های نخست وی است اما در حوزه های دیگر نیز اقدام به تولید اثر نموده است.
امیرعلی جوادیان در گفت و گو با خبرنگار اختصاصی نخستین جشنواره عکس خوانسار با اشاره به ظرفیت های موجود در خوانسار اظهار داشت: ظرفیت های بی نظیری در این شهر از معماری ها و فضاهای سنتی و بافت قدیمی و همنیطور قدمت دیرینه آن تا طبیعت بکر در کنار صنایع دستی همگی ظرفیت ها و وویژگی هایی هستند که در خوانسار به وضوح دیده می شود که نیازمند این است همگی آنها با بهره مندی از زبان هنر معرفی و به تمام دنیا شناخته شود.
وی افزود: یکی از ویژگی های خوب و ارزنده برای خوانسار وجود بسیاری از جاذبه ها در کنار یکدیگر است که همگی آنها را به ظرفیت های مطلوب عکاسی مبدل کرده که هیچ یک از این پتانسیل ها را در کشورهای دیگر نمی بینیم.
داور نخستین جشنواره عکس خوانسار تصریح کرد: خوشبختانه سابقه تاریخی مردم ایران همواره نشان گر این است که آنان از رویداد های فرهنگی همیشه استقبال خوبی داشتند چرا که در این جشنواره هم می بینیم که حضور ۳۰۰ عکاس از سراسر کشور مهم تاییدی بر این ادعا است.
عکاسان دغدغه عکس گرفتن داشته باشند
جوادیان با اشاره به دغدغه برای عکاسان گفت: مهم ترین نکته ای که عکاس نباید فراموش کند این است که یک عکاس باید دغدغه تهیه عکس خوب و ارزنده را داشته باشد.
وی افزود: زمانی که این روحیه در هنرمند عکاس به وجود آید تلاش او به منظور تهیه عکس های خوب و ماندگار دو چندان می شود و پس از حضور او در جشنواره او را برای تولید اثری ماندگار و فاخر هدایت می کند.
داور نخستین جشنواره عکس خوانسار خاطرنشان کرد: یکی از گام های مهم در راستای کیفی سازی جشنواره گزینش عکاسان است که در دوره های بعدی برگزاری این جشنواره پیشنهاد می شود که مدعوین از طریق گزینش و عبور از معیارها و چارچوب های لازم برای حضور در این برنامه دعوت شوند.
جوادیان با اشاره به برگزاری سمینار عکاسی گفت: به منظور افزایش سواد بصری عکاسان و همینطور کیفی سازی جشنواره بهتر بود قبل از زمان برگزاری سمینارهای ویژه ای در خصوص عکاسی برای شرکت کنندگان برگزار می شد تا آنان را در مسیر درست هدایت کرده و منجر به تولید آثار مطلوب تر شود.
وی ادامه داد: وجود تعهد در کنار هنر می تواند هنرمند را به تولید اثری ارزمند و ماندگار سوق داده و خروجی قابل قبولی از کار او ارائه دهد.
جوادیان تاکید کرد: همان طور که در هنر معماری هم می بینیم هر یک از آثار هنرمندان معمار در عین کاربردی بودن خود حس هنر و زیباشناختی در کارهای آنان موج می زند و تعهد آمیخته شده در تولید اثر او را به سمت ماندگاری سوق می داد .
داور نخستین جشنواره عکس خوانسار تصریح کرد: با این تعریفی که با از هنرهای ایرانی داریم لازم است که هر کدام از عکاسان با احساس تعهد در این جشنواره شرکت کرده و آثار خودشان را ارائه دهند.
تغییر فصول در خوانسار دگرگونی سوژه ها را به دنبال دارد
جوادیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دگرگونی موضوعات عکاسی در خوانسار گفت: برخی بافت های این شهر در فصول مختلف خود را نشان می دهند که این تغییرفصل موضوعات اینجا را دگرگون می کند که نیاز است عکاسان با اختصاص زمان ویژه و صبر و بردباری بهترین آثار را از این سوژه ها ثبت کنند.
وی افزود: برخی از آثار معماری اینجا در حال تخریب است که نیاز است عکاسان در این شهر حضور یافته و هرچه زودتر این آثار که روایت گر تاریخ کهن این خطه است را با زبان بین المللی هنر و عکس ثبت و نگه داری کنند.
داور نخستین جشنواره عکس خوانسار تاکید کرد: زبان هنر ، زبانی بین المللی که اثر هنری هدف و مقصود خودرا برای مخاطب ترجمه می کند.
جوادیان با اشاره به مردم صمیمی این شهر گفت: فرهنگ و صمیمت مردم خوانسار از جمله ویژگی های ارزنده برای این شهر است که این امکان را ایجاد می کند از دل این شهر عکاسان برجسته ای در سطح کشوری متولد گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *